Kitap Yazmak İstiyorum Diyenler İçin Başlangıç Rehberi
 • KitapYaz
  13:05:51 21.07.2017,2785 kişi okudu
 • Kitap yazmak istiyorsunuz, fakat bunun için nereden başlayacağınızı veya neler yapmanız gerektiğini bilmiyor musunuz? O halde bu yazıyı okumaya devam edin.

  Öncelikle neden kitap yazmak istediğinizi anlamaya çalışın. Anlatacak çok iyi bir hikayeniz mi var? Yazar olmak size çekici mi geliyor?

  Öncelikle unutmamamız gereken bir gerçek var. Türkiye'de kitap okuma oranı oldukça düşük. Uluslararası Yayıncılar Birliği 2016 verilerine Türkiye kitap okuma oranı dikkate alındığında 180 ülke arasında 140. sırada ve Türkiye'de kişi başına kitap okuma süresi sadece 1 dakika. Bu kötü değerlerin sebebi ayrı bir yazının konusu fakat yinede bunun sebebi okurlardan çok, yazarlar olduğunu düşünüyorum.

  Etkileyici bir hikaye, kurgu veya yaşanmış olsun, okuyucularına yeni bir şey vermeli. Yeni doğmuş bir bebeği düşünün. Onun için bu dünyadaki her şey ilgi çekici olacaktır ve dünyayı keşfettikçe ilgisi daha niş alanlara kayacaktır. İnsanoğlunun keşfetmeyi beklediği hala çok fazla konu, duygu var. Siz bunu bulun ve okuyucularınıza akıcı bir dille anlatın.

  Yazmayı planladığınız hikaye için önce siz heyecanlanmalısınız. Hikayenizin içerisinde yer alırsanız, bir karakter olarak veya olayları izleyen bir anlatıcı olarak, okuyucularınız da sizinle aynı hissi yaşayacaklardır.

  Kelimelerin gücünü keşfedin!

  Hikayenizin bir anında, hissettiğiniz duygu için doğru kelimeyi bulun. Bazen ne anlattığınız değil, nasıl ifade ettiğiniz de önemli olacaktır. Bunun en geçerli kanıtı şiirlerdir. Sınırlı kelimelerle sınırsız şeyler anlatabilirler.

  Dil bilgisi, sizin için dikkat edilmesi şart olan konulardan biridir. Hikayenizde dil bilgisi hataları yapmamalısınız. Mükemmel bir hikaye anlatıyor olsanız da dil bilgisi hataları yaparak her şeyi bir anda berbat edebilirsiniz.

  Bir kelimeyi çok fazla kullanmak hikayenizde özellikle vurgulamak istediğiniz bir şeyi ifade etmelidir. Fakat bu vurgunun özel bir amacı yoksa yapmayın. Buna dikkat ederek hikayenizi sıkıcı olmaktan kurtarabilirsiniz.

  Hikayedeki karakterlerinin konuşmalarına odaklanın. Karakter konuşmaları hikayenize değer katacaktır. Bu şekilde okuyucunun kurguyu hayal edebilmesini kolaylaştırabilirsiniz.

  Artık günümüzde okuyucuya ulaşma şeklinin bir önemi yoktur. Bir kitabın okuyucuya ulaşması için illaki bir baskı olması gerekmiyor. İnternet, okuyucuya ulaşmada bir kanaldır. Hem de oldukça önemli bir kanal! Her şey umduğunuz gibiyse KitapYaz.com'a kayıt olarak kitabınızı yazmaya başlayabilirsiniz.


  Görüşmek üzere...

Bunlarda İlgilinizi Çekebilir
Facebook'ta Bizi Beğenin